Scenariusze teatralne - alfabetyczny wykaz autorów
Liliana Bardijewska - autorka 20 słuchowisk dla dzieci i dorosłych, 15 sztuk teatralnych i TV oraz utworów prozatorskich dla dzieci; krytyk literacki i teatralny; tłumacz literatury bułgarskiej; wydawca literatury dla dzieci i młodzieży.
Jako krytyk i recenzent z zakresu teatru lalkowego i dziecięcego współpracuje z "Gazetą Wyborczą" oraz pismami teatralnymi i literackimi - "Nowymi Książkami", "Guliwerem", "Sceną", "Dialogiem", "Teatrem" i "Teatrem Lalek". Obecnie jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Ezop. Wydała powieści dla dzieci: "Ratatuj" (Czytelnik 1984), "Bractwo Srebrnej Łyżeczki" (Ezop 2004) i "Dom ośmiu tajemnic" (Nasza Księgarnia 2006) , oraz bajki dla najmłodszych: "Zielony wędrowiec" (Ezop 2001) i "Moje - nie moje" (Ezop 2004). Z języka bułgarskiego przetłumaczyła 6 powieści i zbiorów opowiadań i ponad 20 sztuk teatralnych oraz słuchowisk.
Kilkakrotnie była laureatką konkursu dramaturgicznego, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Książki "Zielony wędrowiec"(2001) oraz "Dom ośmiu tajemnic" (2006) zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY tytułami "Książki Roku".
W roku 1995 była członkiem jury w konkursie MKiS na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Dwukrotnie jurorowała w konkursie dramaturgicznym dla młodzieży organizowanym przez Polski Ośrodek ASSITEJ (Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży) "Szukamy Polskiego Szekspira" (1996, 1998). Od 1996 roku jest instruktorem organizowanych przez ASSITEJ warsztatów dramaturgicznych dla młodzieży.
Kontakt e-mail : bardi@poczta.onet.pl
Aneta Antosiak - Przede wszystkim polonista, choć z wykształcenia również politolog i anglista. Jej pasją i zarazem pracą jest pisanie scenariuszy przedstawień oraz tekstów piosenek, w wolnych chwilach wraca do prozy. Zajmowała się także reżyserią spektakli muzycznych oraz przedstawień.
Stara się wciąż przenikać „sekret /zaklinania słów formy odpornej na działanie czasu bez czego /nie ma frazy godnej pamiętania a mowa jest jak piasek”, co zaowocowało nagrodami i wyróżnieniami w konkursach literackich.
Napisała m.in. następujące scenariusze:
Blokersi (spektakl dla młodzieży, I miejsce podczas Miejskiego Przeglądu Teatrów Profilaktycznych w Żorach oraz II miejsce podczas III Międzypowiatowego Przeglądu Teatrów Profilaktycznych „Dajmy sobie szansę” w Rybniku w 2007 roku),
Gadu gadu nocą (spektakl z piosenkami Agnieszki Osieckiej),
Komu piosenkę (spektakl z piosenkami z czasów PRL-u),
Niebo z moich stron (spektakl z piosenkami Seweryna Krajewskiego),
Dziewięć przerw, w tym dwie długie (spektakl dla młodzieży, III miejsce na IV Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym „Gostyńskie Teatrałki”),
Pasja oczami Marii Magdaleny.
Kontakt: www.skene.com.pl
e-mail: aneta.antosiak@skene.com.pl
Lech Brywczyński - Urodzony 28 I 1959 r. w Elblągu, gdzie mieszka do dziś. W latach 1979-82 studiował chemię na Politechnice Gdańskiej (studia nie ukończone), w latach 1986-91 studiował zaocznie historię na Uniwersytecie Warszawskim (studia ukończone - absolutorium, ale bez obrony pracy magisterskiej).
Był m.in. zaopatrzeniowcem, agentem ubezpieczeniowym i tłumaczem literatury fantasy (przełożył z j. angielskiego trzy powieści Michaela Moorcocka). W latach 1991-92 był wydawcą miesięcznika "Echo Elbląga", a od 1992 r. do 1997 r. - dziennikarzem "Kuriera Elbląskiego". W późniejszych latach współpracował m.in. z "Dziennikiem Bałtyckim", z dwutygodnikiem "Regiony" i z "Magazynem Elbląskim". W swoim blogu zamieszcza informacje na temat ligowych rozgrywek piłkarskich w Brazylii.
W październiku 2000 r. otrzymał II nagrodę w wojewódzkim konkursie poetyckim O Ostródzki Laur Zielonego Liścia im. Michała Kajki, a w 2003 r. zajął I miejsce w Turnieju Jednego Wiersza o Laur Dojrzały podczas VII Elbląskich Spotkań z Poezją.
Jest autorem blisko 40 dramatów jednoaktowych, większość z których była publikowana w czasopismach literackich, jak warszawskie "LiteRacje", łódzkie "Arterie", gdański "Autograf", zielonogórski "Pro Libris", olsztyński "VariArt", elbląski „Tygiel” i in. Ma także na swoim koncie kilka opowiadań. Od lutego 2010 r. nieco mniej aktywny z powodu choroby serca, ale nie zaprzestał twórczości literackiej.
W 2006 r. ukazała się publikacja, zawierająca materiały, mające przygotować licealistów do matury z języka polskiego: Wydawnictwo Szkolne OMEGA, JĘZYK POLSKI Matura 2007, Kraków 2006. Opublikowane tam zostały fragmenty dramatu "Sopa paraguaya" wraz z analizą i interpretacją tekstu.
1 lipca 2011 r. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się obrona pracy magisterskiej pt. "Dramaturgia Lecha Brywczyńskiego w kontekście konceptualizmu literackiego w dramatach Karola Irzykowskiego". Autorką pracy jest pani Joanna Bień.
W 2002 r. ukazał się (wydany przez Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów) zbiór kilkunastu pierwszych dramatów tego autora, zatytułowany "Dramaty jednoaktowe", a w grudniu 2011 r. elbląskie wydawnictwo URAN opublikowało jego drugą książkę - „A jak Ajakos”, zawierającą kilkanaście wybranych jednoaktówek. „A jak Ajakos” otrzymał tytuł Elbląska Książka Roku 2011 w konkursie Fundacji Elbląg.
Dramat jednoaktowy "Ajakos" został w 2014 r. opublikowany (przekład na czeski Jana Kępska) w magazynie PROTIMLUV z Ostrawy.
Kontakt: svarog1@o2.pl
Anna Canić - - urodziła się w 1987r. Pochodzi z obwodu moskiewskiego. W Odessie ukończyła filologię angielską, hiszpańską i grecką. Wystawiła trzy spektakle dla Związku Polaków na Ukrainie. Obecnie mieszka w Łodzi, pracuje w naukowo-badawczej jednostce. Jej pasją są języki obce, sztuki piękne oraz podróże na Cypr.
W swoim dorobku twórczym ma już następujące utwory:
2012 - Autor tragikomedii "PRZYGODY PETRY GYNT, STAREJ PANNY Z WYBORU" - TBA.
2012 - KSIĘŻNA OLGA/MARYLA w komedii własnego autorstwa pt. "Awangarda" w reż. Małgorzaty Płochotnik - Teatr "Polonikon" Odesskiego Oddziału im. Adama Mickiewicza Związku Polaków na Ukrainie;
2011 - ALEKSANDER MACEDOŃSKI w komedii własnego autorstwa pt. "Thais z Aten" na kanwie powieści Iwana Jefremowa w reż. Małgorzaty Płochotnik - Teatr "Polonikon" Odesskiego Oddziału im. Adama Mickiewicza Związku Polaków na Ukrainie;
2010 - Autor scenariuszu i polskich wersji piosenek do komedii pt. "Miłość Wszystko Zwycięża" w reż. Małgorzaty Płochotnik - Teatr "Polonikon" Odesskiego Oddziału im. Adama Mickiewicza Związku Polaków na Ukrainie.
Kontakt: mmmilllann@gmail.com
Krystyna Chołoniewska - autorka sztuk teatralnych, słuchowisk, scenariuszy
telewizyjnych, utworów poetyckich oraz prozatorskich.
Jej teksty dla dzieci i dorosłych są realizowane w radiu, telewizji i teatrze.
Kontakt: krystyna.chołoniewska.com
e-mail:krystcholon@wp.pl
Piotr Cieślik - od roku 1993 r. jest czynnym nauczycielem języka niemieckiego. W okresie
studiów na Kolegium Nauczycielskim aktywnie uczestniczył w kręgu Polskich Literatów.
Po ukończeniu studiów magisterskich na Uniwersytecie w Opolu wziął udział w projekcie
teatralnym w Weimarze. Od roku 2003 zaczął pisać scenariusze teatralne w języku
niemieckim. Prowadził trzy projekty teatralne z młodzieżą, którą udało mu się zainspirować
twórczo. W chwili obecnej mieszka w Siemianowicach Śląskich z żoną i czteroletnim synem
Łukaszem. Pracuje w szkole "na plantach" w Świętochłowicach.
Kontakt: theaterkunst@wp.pl
Sylwester Cybort - zamieszkały w Jastrowiu - (ur. 1971) – autor min. haiku poetyckich, redaguje blog.
informacja na stronie Wydawnictwa KryWaj
Nagrody i Wyróżnienia:
- Wyróżniony drukiem w Polonijnym Konkursie „O Pióro Magazynu ŚwiatPL” 2010.
Tomiki Autorskie:
1. Cybort Sylwester : Bezimienny tomik; [zdj. Cybort S.], Jastrzębie-Zdrój : Wydawnictwo Black Unicorn 2011. s.156 – zbiór wierszy ISBN 978-83-7732-122-5.
2. Cybort Sylwester: Królowa Śniegu - haiku poetyckie; [zdj.wewn. Sylwester Cybort], Jastrzębie-Zdrój: Wydawnictwo Black Unicorn 2012. s. 54 - zbiór haiku poetyckich ISBN 978-83-7732-162-1 - wydana nakładem własnym.
3. Cybort Sylwester : „Biała róża” - tomik poezji (21/14,8, miękka oprawa – połysk, 50 s., opracowanie Krystyna Wajda, rysunki Joanna Wójcik (Śnieżko), druk GS Media Wrocław, wydawnictwo KryWaj Krystyna Wajda Koszalin 2012, ISBN 978-83-934561-3-0).
4. Cybort Sylwester :„Rozbite zwierciadło” - tomik poezji (21/14,8, miękka oprawa – połysk, 50 s., opracowanie Krystyna Wajda, druk GS Media Wrocław, wydawnictwo KryWaj Krystyna Wajda Koszalin 2012, ISBN 978-83-934561-7-8.
5. Cybort Sylwester: „Czarne łabędzie” - tomik poezji (21/14,8, miękka oprawa – połysk, 50 s., opracowanie i zdjęcia Krystyna Wajda, druk GS Media Wrocław, wydawnictwo KryWaj Krystyna Wajda Koszalin 2012, ISBN 978-83-934561-8-5.
6. Śmierć Wojownika” - tomik poezji (21/14,8, miękka oprawa – połysk, 82 s., opracowanie, projekt okładki Krystyna Wajda, rysunki, obraz na okładce Joanna Wójcik (Śnieżko) z Warszawy, druk GS Media Wrocław, wydawnictwo KryWaj Krystyna Wajda Koszalin 2012, ISBN 978-83-935787-3-3- wydana nakładem własnym.
7. Dzika Róża” - tomik poezji (12,8/21, oprawa miękka – mat., 180 s., rysunek na okładce i rysunki wewnątrz tomiku – Joanna Wójcik (Śnieżko) z Warszawy, pomysł graficzny, opracowanie i projekt okładki Krystyna Wajda, druk GS Media Wrocław, wydawnictwo KryWaj Krystyna Wajda Koszalin 2013, ISBN 978-83-64234-00-2).
Almanachy i Antologie:
1. Zaistniałem w 13 antologiach i almanachach głównie wydawnictw KryWaj oraz Św. Macieja Apostoła najnowsze to „Ogrody Boga”, „Dotyk Anioła” – bajkowy i aktualnie wychodzi „Papilarne Linie Pióra”.
Miesięczniki, Portale:
Publikował wielokrotnie w Internecie, w Miesięczniku Ludzi Wolnych „Libertas”, jak i Serwisie Literackim „Knowacz” oraz gościnnie min. „Gazecie Kultralnej".
DRAMATY:
Dramat „Historia Pewnego Pocałunku” został opublikowany w almanachu literackim „Krajobraz Stworzenia” Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła ISBN 978-83-62835-00-3
Kontakt: bard.bezimienny@gmail.com
sylwester-cybort@wp.pl
Andrzej Dembończyk - urodził się w 1975 r. Z wykształcenia jest ekonomistą. Pracuje w Starostwie powiatowym w Tarnowskich Górach. Pisanie jest jego hobby. Dzieli się nim na swojej stronie
Kontakt e-mail : ad.eddie.ad@gmail.com
Inka Dowlasz - reżyser, stale związana z Teatrem Ludowym w Nowej Hucie, gdzie wyreżyserowała większość z napisanych przez siebie sztuk. W teatrze współtworzy Program Terapii przez Sztukę: warsztaty, kursy, spotkania.
Kontakt: http://www.ludowy.pl
e-mail: inkadowlasz@gmail.com
Bogna Fastyn - mgr sztuki, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie
i Studiów Podyplomowych Pedagogiki i Reedukacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Aktorka Teatru Baj i Operowej Sceny Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej.
Nauczycielka przedszkola oraz muzyki i plastyki w szkole podstawowej, reedukator.
Wykładowca przedmiotu Dziecko i sztuka i Emisja głosu na Wydziale Studiów Podyplomowych Pedagogiki i Reedukacji Uniwersytetu Warszawskiego.
Autorka książki „Teatr w pracy z dziećmi”.
Kontakt: bogna13@gmail.com
Jacek Getner - Swoją przygodę z profesjonalnym pisaniem (czyli takim, które pozwala zarabiać:) rozpoczynałem jako copywriter w agencjach reklamowych. Potem byłem również scenarzystą m.in. sitcomu “Daleko od noszy”, serialu komediowego "Ale się kręci". Współtworzyłem scenariusz i dialogi fabularnej gry komputerowej „Wiedźmin 2”. Obecnie piszę scenariusz i dialogi serialu „Klan”. Jestem laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach dramaturgicznych i prozatorskich organizowanych na terenie całego kraju. Moje dramaty były realizowane również w Teatrze Polskiego Radia jako słuchowiska („Polonez”, „Przeciętny gatunek człowieka”, „Monodramat na dwa głosy”, ”Niespodzianka”, „Klinika Dobrej Śmierci”). Wszystkie moje sztuki można pobrać ze strony http://getner.pl/sztuki.php
Agata Jabłonowska – Turkiewicz >>>
Agata Jabłonowska – Turkiewicz - ur.1979r., absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, zawodowo związana z organizacjami pozarządowymi, w wolnych chwilach trudniąca się również dziennikarstwem; pełnoetatowa mama dwóch synów – Stasia i niepełnosprawnego Antka.
Kontakt: e-mail : ajablonowska1@op.pl
Anna Jakubowska - urodzona w 1999 r. Od czwartej klasy szkoły podstawowej pisze scenariusze oraz gra w przedstawieniach. Zajmuje się także charakteryzacją, reżyserią i kostiumami. Od czterech lat jest przewodniczącą Szkolnego Koła Teatralnego Jej pasją jest muzyka, opera, teatr oraz stare książki.
Kontakt: http://wszystko-zaczyna-sie-od-marzen-story.blogspot.com
e-mail:Lila.Seetfeel@onet.pl
Bogumiła Janicka - z wykształcenia terapeutka, z powołania i pasji do życia Mama Marka Kazimierza.
Z fascynacji do sztuki, została aktywnym jej twórcą, wcale nie marzyła o tym, aby pisać i rysować, ale to przyszło samoistnie, pewnego dnia stało i dzieje się, że pisze, rysuje, maluje. Jej pasją jest poezja, język francuski, teatr. Brała udział w dwóch stażach języka francuskiego we Francji zorganizowanym przez Radę Europy, gdzie grała z dużym uznaniem małej grupki publiczności. Chciałaby wystawiać swoje sztuki teatralne, realizować swoje projekty m.in. uczyć francuskiego, pomagać dzieciom z porażeniem mózgowym, chorym umysłowo i wszystkim, którzy spragnieni są sztuki i miłości.
Napisała kilka krótkich sztuk teatralnych: „Kosz na śmieci”, „Kuchnia” i „Świat Niedoskonały”, „La Nouvelle”(tekst po francusku)
Kontakt: magbogka@wp.pl
Barbara Jusińska - jest magistrem Pedagogiki Kulturoznawczej. Wychowuje córkę Gabulkę. Oprócz pracy etatowej współpracuje z wydawcą magazynu "Cukrzyca a Zdrowie". W kręgu jej zainteresowań są fotografia, pisanie różnych tekstów (rymowanek, wierszy, bajek i opowiadań fantasy) oraz tworzenie (zazwyczaj "do szuflady") plastycznych kompozycji. Prowadzi też bloga http://wyobrazniaki.blog.pl Kontakt: barbara_jusinska@wp.pl
Tomasz Kaczmarczyk - Od prawie 30 lat głównie nauczyciel ale i muzykant. W teatrze i filmie, swoich pasjach głównie "robiący" muzykę i dźwięk od pewnego czasu także i scenarzysta. tramaa.strefa.pl kontakt: tramaal@interia.pl
Zofia Kaliska - pochodzi z Gniezna. Urodziła się w roku 1978. Z wykształcenia jest
historykiem. W 2003 r. ukończyła studia na Wydziale Historii na Uniwersytecie Adama
Mickiewicza w Poznaniu. Od kilku lat zajmuje się pisaniem książek dla dzieci i dla dorosłych.
Kontakt: zkalis@wp.pl
Szymon Kardaś - student Filologii Polskiej w Kolegium Nauczycielskim w Bielsku-Białej. Aktor amator (chwilowo bezrobotny) w pełni zafascynowany teatrem. Lubi myśleć o sobie, że ma lekkie pióro. Aktualnie zaczyna drogę związaną ze sztuką i pisaniem.
Kontakt: s_k_orpion@op.pl
Krzysztof Kokot - ur. 1949 w Katowicach. Z wykształcenia farmaceuta, obecnie na emeryturze. Autor kilku tomików poetyckich. Laureat wielu konkursów poetyckich. Miłośnik haiku. Obecnie mieszka w Nowym Targu.
Kontakt e-mail : kwkokot@poczta.onet.pl
Krzysztof Kowalski - ojciec, dyrektor, pisze bajki, częściej dla dorosłych niż dla dzieci, ciągle przed debiutem książkowym i scenicznym, publikuje wyłącznie w Fa-Art.
Kontakt: kogutex@poczta.onet.pl
Emilia Moniuszko-Kwiecińska >>>
Emilia Moniuszko-Kwiecińska - Pochodzi z Warszawy. Ukończyła studia z zakresu psychologii i ekonomii. Prowadziła zajęcia z dziećmi oraz szkolenia dla dorosłych. Od kilkunastu lat pracuje w korporacjach.
Bajki rymowane i teksty piosenek zaczęła pisać dla swoich dzieci. Jest również autorką utworów satyrycznych dla dorosłych.
Należy do warszawskiej grupy poetyckiej „Akant”.
Kontakt: emilia_moniuszko@poczta.onet.pl
Karolina Myczka - urodzona w 1991r. Studentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Nie wyobraża sobie życia bez koni i syndromu paryskiego. Debiutowała w almanachu "Pomost 2013" wydawnictwa Salon Literacki. Jej wiersze kilka razy wyświetlono na murach w Krakowie. Kontakt: karolamy@wp.pl
Ewa Owerczuk - szesnastoletnia uczennica ostatniej klasy Gimnazjum nr 3 w Bielsku Podlaskim, która od zawsze interesowała się pisaniem. Od półtorej roku należy do grupy teatralnej THE M.A.S.K. działającej przy Stowarzyszeniu Kreatywne Centrum Kultury w Bielsku Podlaskim. Zakochana w teatrze. Gra, uczy się, a cały swój wolny czas poświęca pisaniu - między innymi scenariuszy do filmów i sztuk teatralnych. Ma już na swoim koncie prapremierę jednego ze swoich scenariuszy teatralnych. Marzy o tym, by całe swoje przyszłe dorosłe życie móc związać z teatrem i pisarstwem oraz konsekwentnie do tego dąży.
Kontakt: blog
e-mail:owerczukewa@gmail.com
Agata Parada - autorka zbiorów wierszy takich jak: "Lustrzane odbicie złudzenia", "Czy jeszcze pamiętasz, Marionetka", "Róża", www.unibook.com
W 2005 roku ukończyła Studium Wokalno – Aktorskie w Katowicach. Miała okazję występować w spektaklach teatru dramatycznego i lalkowego ( Teatr Wielkie Koło) Od młodości również przejawiała zdolności plastyczne, ezoteryczne i literackie.
Ukończyła również studia – Socjologia Organizowanie Społeczności Lokalnej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie amatorsko, ale z wielką pasją zajmuje się malarstwem www.haloart.pl prowadzi również artystycznego bloga www.poetka.one.pl
Kontakt: agata_parada@wp.pl
Jacek Piechowicz -
Adam Piekarzewski SDB - Urodził się w 1983 roku w Szczecinie. W 2002 roku, po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Zgromadzenia Salezjańskiego (SDB), które jako swój główny cel przedkłada wychowanie młodzieży, zwłaszcza tej trudnej i opuszczonej. Za przykładem założyciela salezjanów – św. Jana Bosko, autor dostrzega w teatrze przede wszystkim wspaniałe narzędzie wychowawcze i dydaktyczne na dzisiejsze czasy.
W 2003 r. na małej scenie, w miejscowości Swobnica (woj. zachodniopomorskie) odbyła się premiera jego pierwszego dramatu pt. „Król Wschodzącego Słońca”, metaforycznej opowieści o naszej codzienności, w którą bezwarunkowo wpisuje się walka dwóch Królestw – ciemności i światła. W 2004 r. Adam Piekarzewski napisał pięcioaktowe Misterium Męki Pańskiej „Oto człowiek”, które stanowi realistyczne ujęcie rzeczywistości ostatnich chwil życia Jezusa połączone z próbą odpowiedzi na trudne pytania i wątpliwości Ewangelii. Rok później (kwiecień 2005) wyreżyserował, na deskach sceny teatru lądzkiego, spektakl Michała Walczaka pt. ”Podróż do wnętrza pokoju”. Przedstawienie obejrzało ponad pół tysiąca młodych widzów z całej Polski. W roku 2005 powstał również dramat „Lament paranoika”, który został wystawiony m.in. w Lądzie n. Wartą, Konstancinie i Krakowie.
Obecnie autor mieszka i studiuje w Jerozolimie.
Kontakt :www.adampiekarzewski.republika.pl
e-mail: adamsdb@op.pl
Elżbieta Pietrzykowska - Od 1980 roku prowadziła teatr "Oksymoron'' działający przy I LO w Chełmie. Zespół brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Amatorskich w Utenie na Litwie, dwukrotnie reprezentował woj. lubelskie na Ogólnopolskim Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu, był wielokrotnym laureatem Wojewódzkich Prezentacji Teatrów Młodzieżowych i Sceny Młodych "Młody Teatr'' w Lublinie. Teatr podejmował aktualne tematy podyktowane potrzebami młodych ludzi. W jego repertuarze znajdowały się głównie inscenizacje oparte na tekstach skłaniających do przemyśleń i twórczych poszukiwań. Jej ambicją było też przybliżenie młodzieży poezji współczesnej niesłusznie uważanej za trudną. Autorka uważa, że teatr powinien skłaniać do kreatywności i przeciwstawiać się stereotypom.
Wszystkie spektakle wystawiane przez "Oksymoron'' były oparte na jej scenariuszach.
Kontakt e-mail: elap11@op.pl
Antosia Schejbal - uczennica czwartej klasy szkoły podstawowej w Wadowicach (w chwili powstania scenariusza). Zainteresowania: gra na pianinie, jazda na nartach, wycieczki w góry i zwierzaki.
Kontakt e-mail: maria@teatrgrodzki.pl
Maria Schejbal - teatrolog. W Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym Teatr Grodzki koordynator programów artystycznych i edukacyjnych. Instruktor teatralny – w latach 1996-2010 prowadziła zajęcia teatralne z młodzieżą uzależnioną od narkotyków, a od 2011 roku pracuje z teatralna grupą integracyjną osób dorosłych (między innymi osoby niesłyszące i z niepełnosprawnością intelektualną). Autorka publikacji książkowych prezentujących metody pracy twórczej z różnymi grupami warsztatowymi.
Kontakt: www.teatrgrodzki.pl
e-mail: maria@teatrgrodzki.pl
Małgorzata Szyszka - reżyserka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, leader Stowarzyszenia "Grupa Przedsięwzięć Teatralno - Medialnych". Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytuty Sztuki Filmowej. Autorka tekstów dramatycznych i scenariuszy. Prowadzi własny teatr, zajmuje się reżyserią filmów i reportaży, prowadzi także warsztaty teatralne i filmowe DZIWIERZ w których uczestniczą zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli.
Kontakt:
www.szyszka.art.pl
www.dziwierz.art.pl
www.sgptm.pl
www.themayaheritage.tox.pl
e-mail: malgosia.szyszka@gmail.com
Piotr Witoń - Tata dwóch wspaniałych córek Marty i Kaliny.
Aktor teatralny i filmowy.
Reżyser, instruktor i juror teatralny.
Ukończył Akademię Sztuk Wizualnych w Poznaniu na wydziale Aktor – realizator
sztuk scenicznych.
Swoje pierwsze teatralne kroki stawiał w Teatrze Nowym, Teatrze Polskim,
Teatrze Animacji oraz w Teatrze Małym w Poznaniu.
Prowadzi koła i warsztaty teatralne dla uczestników w wieku od 5 do 75 lat.
Mistrz Aikido II dan Aikido Kobayashi Ryu.
Od dwudziestu lat tworzy i prowadzi spotkania literacko – teatralne, podczas których
wciela się w różne postaci literackie takie jak Pan Kleks, Miś Paddington, Tygrysek ze
stumilowego lasu, Pan Kuleczka itd.
W ten sposób promuje czytelnictwo i teatr wśród dzieci i młodzieży a przy okazji w
trakcie zabaw interaktywnych, które są nieodłącznym elementem każdego spotkania
literacko - teatralnego, rozwija wyobraźnię, dykcję, poczucie rytmu oraz ruch sceniczny
wśród młodych uczestników.
W 2007 roku za swoją działalność w zakresie promocji czytelnictwa otrzymał z rąk
Pani Ireny Koźmińskiej z fundacji „ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom” dyplom
uznania i podziękowania.
Napisał sztukę teatralną pt.: „Przygoda w bibliotece”.
Jak sam twierdzi „...zawsze chciałem, aby w sztuce teatralnej każdy młody aktor mógł
zagrać główną rolę! I chyba w końcu się udało!”
Na bazie tego scenariusza powstała książka (jeszcze nie wydana :)) oraz film (cały
czas się kręci :)) o tym samym tytule.
8 grudnia 2016 roku przedstawienie pt.: „Przygoda w bibliotece” zdobyło główną
nagrodę podczas XVII Powiatowego Przeglądu Teatrów Dziecięcych o Statuetkę
Czarnej Księżniczki w Szamotułach.
Obecnie pracuje jako animator kultury w Szamotulskim Ośrodku Kultury.
Kontakt: pierrotpiotr@wp.pl