Scenariusze dla starszej młodzieży i dorosłych
Autorzy
Liliana Bardijewska
1. Pięć minut
Teatr w teatrze. Współczesność oglądana przez pryzmat telewizyjnego show. Gra pozorów i tajemnica zamknięta w pudełku. Kosmicznie, odlotowo, odjazdowo i niezależnie.
Aneta Antosiak
1. Pasja oczami Marii Magdaleny
Bardzo oryginalne spojrzenie na mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Tekst scenariusza jest dopracowany, zawiera konkretne wskazówki dla realizatorów. Warto sięgnąć po niego, jeśli planuje się wystawienie Pasji.
Lech Brywczyński
1. Brzemię królów
Ciekawe spojrzenie na historię, władzę, politykę w klimatach wersalskich.
Anna Canić
1. Przygody Petry Gynt, starej panny z wyboru
"Przygody Petry Gynt, starej panny z wyboru" już samym tytułem sygnalizują na kontrastowe zestawienia. Oto mamy tu nawiązanie do sztuki Ibsena "Peer Gynt", muzyki Griega, ale również całkiem nowoczesnej książki i filmu "Dziennik Bridget Jones" (starej panny z wyboru). Sztuka Anny Zhezlovej jest bardzo ciekawą propozycją, ukazuje, jak niezmienne są ludzkie intrygi, charaktery, emocje i społeczne uwarunkowania, a także układy, stereotypy w podejściu do ludzi, życia i sztuki.
Krystyna Chołoniewska
1. Nieobecny
Scenariusz sztuki o pułapkach współczesnego rodzicielstwa. Bezradność w wychowywaniu,liczne niebezpieczeństwa czyhające na dzieci i młodzież oraz pytania o autorytety.
2. Poczekalnia
W poczekalni spotykają się młodzi ludzie i za sprawą bliżej nieokreślonych osób przeżywają tam tajemniczą metamorfozę.
3. Śnieżynka
Bajka o niezwykłej dziewczynce z lodu, gadających staropolszczyzną meblach i współczesnej Złotej Rybce.
Piotr Cieślik
1. Buenos Aires - miasto otwarte
"Buenos Aires - Miasto otwarte" to sztuka o losach współczesnego poety, trochę syna marnotrawnego. Daje do myślenia.
2. Mur Islamski
Oto, co na temat scenariusza napisał jego Autor: "Mur Islamu" był moim pomysłem i jednocześnie odpowiedzią na aktualną sytuację i miejsce islamu na świecie. Aktualny terroryzm jest napełniony fanatyzmem religijnym prowadzącym do zabijania niewinnych ludzi. Scenariusz jest apelem do młodych ludzi aby nie naruszali suwerenności innych religii.
Sylwester Cybort
1. Historia pewnego pocałunku
Wzruszająca historia miłosna z czasów napoleońskich. Romantyczny scenariusz z klimatem.
2. Noc Kupały
Autor najwyraźniej zainspirowany ludowymi zwyczajami, ukazuje własną interpretację tej szczególnej nocy w roku.
Noc Kupały - zwana jest też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, sobótką lub sobótkami; jest to słowiańskie, pogańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku, czyli zwykle z 21 na 22 czerwca. To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Legendy o kwiecie paproci, zwanym też perunowym kwiatem (napięcie w przyrodzie podczas burz miało sprzyjać kwitnieniu tej rośliny), znane są z przeróżnych podań i gdzieniegdzie przetrwały do dziś. Opowiadają o wielu ludziach, którzy błądzili po lasach i mokradłach, próbując odnaleźć magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci.
3. Panna Młoda
Zabawna etiuda na temat podejścia mężczyzn do instytucji małżeństwa i tradycyjnego ślubu. Znamienne, że wcale nie 'słychać' tu zdania kobiety :)
4. Znak Gryfa
Arystokracja, władza, więzy krwi i kodeks honorowy w legendarnym wydaniu. Scenariusz nie tylko dla rycerzy.
Andrzej Dembończyk
1. Biuro matrymonialne
Zabawne, acz nie pozbawione swady, spojrzenie na kojarzenie par przez pośredników, jakim są biura matrymonialne. Zakończenie zaskakuje nie tylko bohaterów, ale i czytelników lub publiczność.
2. Czekając na kochanki
Jednoaktówka, ciekawa rozmowa na temat kochanek. Daje do myślenia...
3. Kandydatki na żonę
Humorystyczny scenariusz na temat wyboru żony. O tym, kto zrobi to najlepiej, dowiecie się z przesłania tekstu.
4. Szarlotka z herbatą
Zabawna, trochę absurdalna jednoaktówka.
5. Żubry
Scenariusz odzwierciedla to, jak daleko zaszły zmiany w naszych rodzinnych relacjach. Jedni wciąż jeszcze wierzą i szanują tzw. więzy krwi, dla innych ważniejszy jest zysk i własny biznes. Oczywiście nie dotyczy to całego społeczeństwa, ale takie sytuacje, jak w scenariuszu, niestety, zdarzają się coraz częściej.
Inka Dowlasz
1. Felicja Złodziejka
Rzecz o dziecięcych tajemnicach, troskach i dramatach. Kilka obrazów z życia zwykłej rodziny, powszednia rzeczywistość, sny, kłopoty, pamiątki przeszłości, interwencja postaci z zaświatów.
2. Wakacje w Holandii
Świat tradycyjnych wartości kontra nowoczesne, "wyzwolone" poglądy na życie, sztukę i międzyludzkie związki. Różne racje, światopoglądy i doświadczenia w perspektywie polsko-holenderskiej. W finale pytanie pozostawione bez odpowiedzi.
Jacek Getner
1. Polonez
Para nowoczesnych rodziców, zatrudnionych w mediach, ma problem ze swoim synem, który jest tak grzeczny, że aż wstydzą się do niego przyznawać. Nafaszerowani współtworzoną przez siebie propagandą mówiącą o nieuchronności buntu młodych ludzi, zaczynają wymagać tego od własnego dziecka. Syn w końcu się godzi, ale sposób, jaki na bunt wybrał, zaskoczy nie tylko rodziców...
2. Pożądanie w cieniu pokrywki
Gatunek: Komedia. Osoby: 2 K, 1 M Ten, Który Daje Szczęście zaprasza na spotkanie dwie panie. Ma dla nich rzecz absolutnie niezwykłą, wręcz niewiarygodną. Na Tę, Która Da Więcej czeka Cudowny Zestaw Garnków o wręcz kosmicznych właściwościach, wymarzonych i upragnionych przez kobiety. Rozpoczyna się licytacja, której wyniku nie sposób przewidzieć…
3. Przeciętny gatunek człowieka
Gatunek: komediodramat Osoby 1K i 1 M Ta sztuka to spotkanie dwóch światów: tego zwykłego, przeciętnego, który żyje sobie z dala od kamer i lukrowanego blichtru szołbiznesu i tego drugiego, który jest uzależniony od błysku fleszy, natrętnych paparazzi i nie potrafi przeżyć bez nich nawet dnia. Bohaterowie, Motorniczy i Celebrytka, poznają się w tramwaju stojącym na pętli i tam rozmawiają o tym, co dla każdego z nich w życiu najważniejsze.
Agata Jabłonowska – Turkiewicz >>>
Agata Jabłonowska – Turkiewicz
1. Urodziny
kameralna sztuka teatralna oparta na osobistych doświadczeniach autorki. Dotyczy ona sfery kobiecego ciała i kobiecej psychiki, ciąży, macierzyństwa i niepełnosprawności dziecka.
Bogumiła Janicka
1. Świat Niedoskonały
Sztuka „Świat Niedoskonały” składa się z kilku strzępkowych, wręcz wydartych fragmentów opowiadań z życia, o młodości, miłości, Bogu, samotności. Są to krótkie, ale prawdziwie szczere historie, refleksje dokąd zmierzamy i po co w ogóle tu jesteśmy. Nie zapomnij o rodzinie, Miłości, Nadziei, Wierze i o innych. Nie jesteś tu sam a świat i tak już jest niedoskonały. To chciała ująć autorka w scenariuszu „Świat Niedoskonały”…
Barbara Jusińska
1. Gra
"Gra" daje mocno do myślenia. Może uzmysłowić, jak wiele spustoszenia niesie dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych, zagrożenie zbyt długie przesiadywanie przy komputerze i uzależnienie od gier. Jest to problem, który na pewno warto poruszać także na scenie.
Tomasz Kaczmarczyk
1. Taka jakby Alicja, ale trochę nie taka
Taka jakby Alicja, ale trochę nie taka. Nieco przewrotne spojrzenie na Alicję, tę Alicję, ale w nieco innym świetle, świecie. Alicja dorosła, a świat nadal jest dziwny i jakby nie do końca spełniający oczekiwania. Czy dalej jest w Krainie Czarów czy tylko Złudzeń?
Zofia Kaliska
1. Dla Elizy
Sztuka w trzech aktach z obyczajową intrygą i dającym do myślenia zakończeniem.
Krzysztof Kokot
1. Casablanca
Czy starsi ludzie mają marzenia? Pytanie retoryczne, zapewne każdy dąży do spełnienia jakiegoś ważnego celu. Przy odrobinie szczęścia, rzeczy niemożliwe stają się realne, a wiek nie jest żadną przeszkodą. Życie nie raz dało nam tego przykłady.
2. Kluczyk
Podopieczni domu spokojnej starości postanawiają wyrwać się w świat. Zbieg okoliczności wciąga w wir akcji również inne osoby i ukazuje problem starszych ludzi.
3. Utopiec
Utopiec - słowiański duszek wodny wplątany w problemy naszego świata. Pozytywne myślenie i empatia prowadzą do happy endu.
Karolina Myczka
1. Znieczulenie
Sztuka o tym, jak trudno uwolnić się od patologicznych układów i nawyków. Aby wytrzymać w takim zniewoleniu, wielu decyduje się na 'znieczulenie', które nic nie rozwiązuje, a często jeszcze bardziej komplikuje sytuację.
Ewa Owerczuk
1. American Dream
Jak to Autorka sama określa ""American Dream" to komedia o nałogach z przymrużeniem oka." Scenariusz nadaje się do realizacji przez większe grupy teatralne.
2. Pod wpływem
"Pod wpływem" to historia urzędnika, który postanawia zmienić swoje życie. Warto zobaczyć, czy mu się to udało.
Agata Parada
1. Dzieci gwiazd
Scenariusz w sposób uproszczony i wyraźny pokazuje jeden z mechanizmów pozyskiwania młodych ludzi do sekt. W tym przypadku sekty ekonomicznej z elementami seksulanymi. Może więc być mocnym ostrzeżeniem dla wielu nastolatków.
2. Laleczka z porcelany
Scenariusz sztuki teatralne „Laleczka z porcelany” został napisany przede wszystkim z myślą o młodzieży gimnazjalnej, ku przestrodze. Jest on również skierowany dla teatrów amatorskich zajmujących się profilaktyką Młodość bez „U”. Głównym tematem scenariusza jest problem związany z nadmiernym odchudzaniem nastolatków, które często prowadzi do ciężkich chorób takich, jak na przykład anoreksja. Głowna bohaterka podejmuje drastyczne kroki, żeby zmienić swój wygląd. Jest przekonana, że będąc szczuplejsza zwróci na siebie uwagę najprzystojniejszego chłopaka w szkole i zostanie sławną modelką.
3. Sara, Nirwana i Ja
Scenariusz sztuki teatralnej „Sara Nirwana i Ja”, został napisany z myślą o młodzieży gimnazjalnej, ku przestrodze w uwikłaniu się w uzależnienie od narkotyków. Jest on również kierowany dla teatrów amatorskich zajmujących się profilaktyką 'Młodość bez „U”'.
4. Wirtualna śmierć
Bardzo poruszający scenariusz- ostrzeżenie. Pokazuje problem zagrożeń czyhających na zagubioną młodzież, która desperacko szuka pomocy w wirtualnym świecie. Osamotnienie, brak wsparcia w rodzinie i szkole, naiwność i tęsknota za lepszym życiem, popychają wielu z nich do podejmowania niebezpiecznych działań.
Adam Piekarzewski SDB
1. Król Wschodzącego Słońca
Metaforyczna opowieść o oczekiwaniu i zwątpieniu, o przymierzu człowieka z Bogiem i o pokusach świata. Nasza zwykła codzienność pomiędzy królestwami diabła i anioła. Gra literackich tropów, motywów i cytatów.
2. Którędy do Nieba
Bajka o księciu, który miał zawsze smutną minę, o poszukiwaniu szczęścia, uśmiechu i właściwej drogi, a także o różnych receptach na świętość. Z kluczową postacią Starego Mnicha, który odsłania tajemnice i wskazuje kierunek.
3. Lament paranoika
Studium ludzkiej duszy - człowiek w szponach lęków, urojeń, dramatów i niemożności, w trybach przyzwyczajeń, pułapek i zagrożeń, na granicy obłędu i powszedniego dnia. Propozycja dla teatru jednego aktora.
4. Oto Człowiek
Misterium Męki Pańskiej w pięciu aktach, uwspółcześniona forma ewangelicznego przekazu. Powrót do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat i próba odczytania Wielkiej Tajemnicy z perspektywy ludzkich uczuć, pragnień i namiętności. Scenariusz widowiska wielowątkowego i wieloobsadowego.
Elżbieta Pietrzykowska
1. Bal
Poetycko-filozoficzny montaż pokazujący chaos współczesnego świata, pomieszanie wartości, pojęć, przenikanie się różnych płaszczyzn życia i zacieranie granic między jego nawet skrajnymi aspektami. Motyw balu nawiązuje tu do tradycyjnej symboliki życia jako tańca.
Maria Schejbal
1. Gdzie jest Św. Józef?
Sceniczne poszukiwania świętego Józefa i "katalog" popularnych świętych z żartobliwymi komentarzami księdza Jana Twardowskiego.
2. Persefona
O poszukiwaniu szczęścia, doświadczeniu utraty i zawiłościach losu - z perspektywy trzech wielkich bogiń greckich. Propozycja dla teatru lalek.
Małgorzata Szyszka
1. Tragedia grecka
O wielkich sporach bogów i ludzi z przymrużeniem oka. Migawki z konkursu piękności, wojny trojańskiej i życia na Olimpie. Pomysłowe połączenie formy widowiskowej z warsztatową.
2. Winda
Gry językowe na dwa głosy i sceniczny pojedynek dźwięków. Abstrakcyjne rozmowy męsko-damskie.