Scenariusz - Publikacja
"Scenariusz - czyli jak opowiadać historie w teatrze" to próba zmierzenia się z bardzo szeroką problematyką pracy nad widowiskiem teatralnym, ze szczególnym uwzględnieniem roli scenariusza w procesie artystycznym.
Książka obejmuje trzy części. Rozdział pierwszy Ćwiczenia i zabawy teatralne - historie improwizowane zawiera kilka pomysłów na przeprowadzenie jednorazowych zajęć warsztatowych poświęconych budowaniu opowieści teatralnej poprzez wspólną zabawę. Część druga pod hasłem Adaptacje, kompilacje, eksperymenty - historie inspirowane skupiona jest na omówieniu różnych sposobów wykorzystywania tekstów literackich i dostosowywania ich do potrzeb grupy warsztatowej, a także budowania działań scenicznych wokół wybranego problemu, bohatera czy sytuacji. Fragmenty scenariuszy zestawione są z fragmentami tekstów źródłowych, które stały się punktem wyjścia do pracy nad nową teatralną formą. Rozdział trzeci Scenariusze zrealizowane - historie prawdziwe zawiera wybrane "partytury" widowisk przygotowanych i wystawionych przez instruktorów Teatru Grodzkiego z bardzo różnymi grupami uczestników - dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku. Są to szczegółowe rekonstrukcje przedstawień zawierające zarówno teksty dialogów i monologów, jak i opisy działań, rozwiązań scenograficznych, a także uwagi dotyczące powstania i realizacji scenariuszy, zaangażowania uczestników, przebiegu pracy nad całością teatralnego przedsięwzięcia.
Publikacja adresowana jest przede wszystkim do osób, które rozpoczynają działania w obszarze teatru amatorskiego i szukają inspiracji, nowych pomysłów, są zainteresowane różnymi modelami pracy warsztatowej.
Tekst: Maria Schejbal; redakcja: Lucyna
Kozień; zdjęcia i projekt
graficzny: Krzysztof Tusiewicz. Skład i druk: Zakład
Introligatorsko-Drukarski Stowarzyszenia Teatr Grodzki - Zakład
Aktywności Zawodowej.
Fragment wstępu
Scenariusz teatralny to nie tylko i nie zawsze tekst. To struktura scenicznej rzeczywistości, którą chcemy wykreować. Jej tworzywem mogą być oczywiście słowa, ale również działania i obrazy składające się na treść widowiska i jego formę. Inaczej mówiąc, scenariusz to szkic, koncepcyjny szkielet historii opowiadanej w teatrze. Zbiór pomysłów na to, jak zaprezentować zdarzenia, bohaterów, rozwój akcji, a także jak - w czytelny sposób, najpełniej - przekazać sens teatralnej opowieści.