Scenariusze teatralne - realizacje
Ewa Owerczuk >>> American Dream
Ewa Owerczuk >>> American Dream
15.12.2014 r. - Bielski Dom Kultury - prapremiera "American Dream" w wykonaniu grupy teatralnej 'The M.A.S.K' działającej przy Kreatywnym Centrum Kultury w Bielsku Podlaskim (ul. Studziwodzka 37)
Maria Schejbal >>> Bajka Kołowrotka
Maria Schejbal >>> Bajka Kołowrotka
Spektakl powstał jako przedstawienie dyplomowe Wioletty Skorupińskiej w ramach Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST w Krakowie – Filia we Wrocławiu).
Realizatorzy: Wioletta Skorupińska oraz Grupa teatralna „Zwierciadło” działająca przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kostrzynie nad Odrą
Galeria realizacji
Zdjęcia z realizacji
Czytanie scenariusza
Przygoda z teatrem
Teatry z nominacjami
Antosia Schejbal >>> Bajka o dwóch królestwach
Antosia Schejbal >>> Bajka o dwóch królestwach
9.06.2014 r. - Jak pogodzić ogień z wodą? Czy skłócone od wieków królewskie rody mogą się zaprzyjaźnić? Co pokaże bajkowy termometr? Na te, i inne pytania, odpowiada historia napisana przez dziesięcioletnią Antosię Schejbal, której sztukę zaadoptowaliśmy na potrzeby naszego koła teatralnego.
Przedstawienie została zaprezentowane uczniom ZS Nr 1 w Nienadówce w dniu 9 czerwca z okazji podsumowania konkursu "Poczytaj mi, mamo. Poczytaj mi, tato". Zaprezentowane zostało również uczniom w ZS Nr 2 podczas konfrontacji czytelniczych oraz na spotkaniu dla rodziców z okazji zakończenia roku szkolnego.
Emilia Moniuszko-Kwiecińska >>> Bądź sobą
Emilia Moniuszko-Kwiecińska >>> Bądź sobą
02.10.2014 r. - na IX Festiwalu Słońca grupa teatralna, działająca w przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gryficach zdobyła wyróżnienie za przedstawienie pt. "Bądź sobą". Gratulujemy!
1.12.2014 r. - W dniu 1 grudnia 2014r. w ZS Nr 1 w Nienadówce odbyło się podsumowanie Miesiąca Bibliotek Szkolnych, na którym koło teatralne Mała Maska przedstawiło sztukę pt. "Bądź sobą" napisaną przez Emilię Moniuszko - Kwiecińską. Jest to opowieść o dwóch słoniach, które są niezadowolone ze swojego wyglądu i chcą się zmienić.
Małgorzata Szyszka >>> Błękitny Krąg
Małgorzata Szyszka >>> Błękitny Krąg
28 lipca 2012 - Warszawa - pod Amfiteatrem Bemowo - Realizacja młodzieżowego filmu "Błękitny Krąg"
Projekt zrealizowany został w formie warsztatów filmowych i zakończony realizacją etiudy filmowej.
Zdjęcia:
27 marca przypada Światowy Dzień Teatru, na który uczniowie Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów W Warszawie pokazali swój kunszt aktorski na prawdziwej scenie. Swoje podwoje otworzył przed trzecioklasistami Teatr Staromiejski, a aktorzy zaprosili rodziny i przyjaciół, aby obejrzeli spektakl.
Zaprezentowana sztuka nosi tytuł „Błękitny krąg”, a autorką jest pani Małgorzata Szyszka, reżyser i dramaturg. Przedstawienie opowiada o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: „Kim jestem?”, „Jaki jestem?”, „Kto jest dla mnie wzorem, mistrzem?”.
Filozoficzny tekst, profesjonalne oświetlenie i muzyka przygotowana przez Paulinę Dymowską skłoniły widzów do refleksji nad sensem zmian w życiu młodego człowieka.
Małgorzata Szyszka >>> Gdzie jest Król?
Małgorzata Szyszka >>> Gdzie jest Król?
Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych "Dziatwa 2011" w Łodzi - 18-21 maja 2011 r.
Spektakl zrealizowany przez Teatr Dzieci ze Świetlic Wiejskich w Bartkowie i Wełtyniu (filie Gryfińskiego Domu Kultury).
"Dziatwa" uważana jest za jeden z najważniejszych przeglądów teatrów dziecięcych w Polsce.
scenariusz: Małgorzata Szyszka
reżyseria: Maria Piznal
2 czerwca 2012 r. - Bulwary pod Wawelem
Prezentacja spektaklu podczas XIII Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych w MDK im. Andrzeja Bursy w Krakowie.
Jury XIII Małopolskich Spotkań Teatrów Gimnazjalnych przyznało nominację Agnieszce Leśniak z zespołu Bajtek za rolę w spektaklu "Gdzie jest król?" autorstwa Małgorzaty Szyszki (finał 4 czerwca).
Grupa zakwalifikowała się do organizowanego przez Teatr Groteska przeglądu O smocze jajo.
Zdjęcia ze spektaklu:
3 sierpnia 2013 r. - Park przy Amfiteatrze Bemowo, ul. Raginisa w Warszawie
Odbył się premierowy pokaz zabawy teatralnej "Gdzie jest Król?" aut. i reżyserii Małgorzaty Szyszki
wystąpili: Małgorzata Hilt, Zacharjasz Muszyński, Patryk Świerlikowski,
muzyka: Weronika Kwiatkowska,
scenografia i kostiumy: Marzena Turek-Gaś
Organizator: Stowarzyszenie GPTM, Finansowanie ze Środków Miasta st. Warszawy.
Link do rejestracji video:
Zdjęcia:
Andrzej Dembończyk >>> Kandydatki na żonę
Andrzej Dembończyk >>> Kandydatki na żonę
21 marca 2015 r. - Bielsk Podlaski - KREATYWNE CENTRUM KULTURY (ul. Studziwodzka 37) - premiera spektaklu "Kandydatki na żonę" w wykonaniu grupy The M.A.S.K.
5 marca 2015 r. - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.
Galeria zdjęć z przedstawienia
Liliana Bardijewska >>> Kordonki i koronki
Liliana Bardijewska >>> Kordonki i koronki
Spektakl powstał w ramach projektu „Od warsztatów aktywizujących do warsztatu pracy” zrealizowanego przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki, dzięki dofinansowaniu Komisji Europejskiej (Europejski Fundusz Społeczny).
Realizatorzy: Grupa teatralna „Fundacja Nadzieja – Teatr” działająca w Katolickim Ośrodku Wychowania i Resocjalizacji Młodzieży w BielskuBiałej (2007 rok).
Reżyseria: Maria Schejbal.
Muzyka: Tomasz Zieliński.
Scenografia: grupa plastyczna działająca w Ośrodku
Premiera spektaklu pod tytułem „Jak ich pogodzić?”: 19 czerwca 2007, Bielsko-Biała.
Praca nad spektaklem była trudną drogą. Często, zmagając się z konfliktami w grupie, z problemami młodych ludzi przebywających w zamkniętym ośrodku i zmagających się z uzależnieniem, stawiałam sobie to właśnie pytanie: jak ich pogodzić? Ze sobą nawzajem i z codziennym życiem? Teatr okazał się skuteczną formą terapii – udało nam się doprowadzić proces twórczy do końca, a moi aktorzy wnieśli do spektaklu bardzo wiele swoich pomysłów, pasji, zaangażowania. Nagrodą za trud pracowitych dni warsztatowych były dwie prezentacje dla dziecięcej widowni w Klubie Garnizonowym „Dom Żołnierza” – na prawdziwej scenie! Stanowiły one część zajęć profilaktycznych dla uczniów szkół podstawowych. Grając, mieliśmy świadomość, że mówimy o sprawach ważnych, że pokazujemy innym, jak poradzić sobie z przeciwnościami i
osiągnąć upragniony cel.
Galeria realizacji
KOZY
Spektakl powstał w ramach projektu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego zrealizowanego przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki.
Realizatorzy: Uczestnicy półkolonii „Droga do teatru” – Dom Kultury w Kozach (15-27 sierpnia 2011). Reżyseria: Jan Chmiel.
Muzyka: Tomasz Zieliński.
Scenografia: Jolanta Górny, Katarzyna Gwiżdż, Gabriela Wełniak, Roman Chmiel.
Koordynator projektu: Piotr Kostuchowski.
Premiera spektaklu pod tytułem „Nigdy nie mów nigdy”: 27 sierpnia 2011, Kozy.
"Występ zgromadził ponad stu sześćdziesięciu widzów. Udało się poruszyć widownię. Po drugim spektaklu wykonawcy otrzymali kosz kwiatów. Wszystko było jak w prawdziwym teatrze. Dwutygodniowa praca, próba generalna, spięcie przed premierą, trema, a potem radość i satysfakcja z oklasków. Było ich dużo. To wielka satysfakcja dla uczestników zajęć – aktorów. W przedstawieniu wzięli udział prawie wszyscy „warsztatowicze”, co od początku było naszym zamierzeniem. Sądzę, że dzięki wspólnemu wysiłkowi instruktorów prowadzących zajęcia i ich uczestników udało się nie tylko zrealizować spektakl, ale przede wszystkim zainteresować młodzież teatrem. Ta niezwykła, przez niektórych określana mianem magicznej, przestrzeń została otwarta. Trzeba mieć nadzieję, że infekcja teatralnym bakcylem będzie trwała i będzie rozwijać się z biegiem czasu.
Podsumowanie projektu
Droga do teatru
Adam Piekarzewski SDB >>> Król Wschodzącego Słońca
Adam Piekarzewski SDB >>> Król Wschodzącego Słońca
11 listopada 2012 r. - kościół pw. św. Marcina Bpa w Szubinie
Na ten niecodzienny spektakl zaprosił parafian ks. kanonik Tadeusz Lesiński oraz Teatr „Kamienie Pana”. W postacie wcieliła się młodzież licealna i studencka, która włożyła wiele pracy i wysiłku w to, aby przenieść widza w świat przygody i refleksji nad sensem własnego życia.
Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdą Państwo tutaj
Zdjęcia:
04 kwietnia 2012 r. - Publiczne Gimnazjum w Jeżowem
Uczniowie gimnazjum wystawili spektakl wielkanocny pod tytułem: "Król wschodzącego słońca".
Reżyseria sztuki: pani Maria Kopacz;
pomoc muzyczno - techniczna: Marek Wolak,
Jerzy Horodecki.
W główną rolę wcielił się Tomasz Drabik.
Spektakl ten to "opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem, a zarazem historia życia zwykłego człowieka. Jego codzienność to wczesna pobudka, skromne śniadanie, muzyka z ciągle psującego się radia i samotność spędzana w małym pokoiku. Ale jest coś jeszcze, co wypełnia każdy dzień bohatera - Nadzieja. Człowiek oczekuje na tajemniczego Króla. Codziennie czyści specjalnie przygotowany dla niego tron. Król obiecał mu niegdyś, że przyjdzie, a wtedy zmieni jego życie i uczyni go szczęśliwym. W tę monotonię oczekiwania pewnego razu wkracza zło, które chce odwieść człowieka od jego celu. Chce przeszkodzić mu w spotkaniu z Królem. Nieoczekiwanie przybywa też posłaniec i oznajmia, że Król jest już blisko, że nadchodzi... Człowiek staje w obliczu dylematu: czy porzucić wartości, w które wierzył od zawsze, czy też zaufać "nowemu przyjacielowi" i rozpocząć przyjemne, łatwe życie z daleka od Króla?"
Sztuka okazała się opowieścią o każdym z nas.
Zdjęcia:
Adam Piekarzewski SDB >>> Którędy do Nieba
Adam Piekarzewski SDB >>> Którędy do Nieba
- 23.03.2014 r. - przedstawienie wg. Adama Piekarzewskiego „Którędy do Nieba?”, w reżyserii Ewy Mitoń, naszej rodaczki, aktorki Teatru Bagatela. Wystąpili mieszkańcy domu dla niewidomych z Niepołomic.
- "Którędy do Nieba" - przepis na szczęście Kółka Teatralnego z Zespołu Szkół Społecznych nr 1 w Rzeszowie
- luty 2014 r. - W świetlicy wiejskiej w Rachowie odbył się spektakl według scenariusza księdza Adama Piekarzewskiego pt."Którędy do nieba" w wykonaniu aktorów teatru katolickiego "FEN" z Elbląga.
Spektakl opowiadał o młodym, smutnym królewiczu, o poszukiwaniu przez niego szczęścia, uśmiechu i właściwej drogi a także różnych receptach na świętość. Po przedstawieniu odbyło się wspólne śpiewanie kolęd a także zabawa karnawałowa dla dzieci.
Nad całością uroczystości czuwało Koło Gospodyń Wiejskich z Rachowa, które przygotowało na koniec słodki poczęstunek. Członkowie KGW bardzo dziękują wszystkim aktorom za występ oraz wójtowi Gminy Markusy dzięki któremu możliwy był przyjazd aktorów do naszej miejscowości.
Maria Schejbal >>> Persefona
Spektakl powstał jako przedstawienie dyplomowe Joanny Mączkowskiej w ramach Podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży (PWST w Krakowie – Filia we Wrocławiu).
Realizatorzy: Joanna Mączkowska oraz Grupa teatralna „Klepsydra”, działająca przy LO w Kaliszu Pomorskim.
Galeria realizacji
Grupa Teatralna "Klepsydra"
W Kaliszu Pomorskim
Warsztaty teatralne
Liliana Bardijewska >>> Pięć minut
Liliana Bardijewska >>> Pięć minut
26.03. 2011 r. - wystawiona przez grupę teatralną EMERGO Zespółu Szkół Technicznych i Licealnych nr 2 w Grodzisku Mazowieckim w reżyserii Marcina Wójcika podczas MAZOWIECKIEGO FESTIWALU TEATRALNYM IM. HIPOLITA SZCZERKOWSKIEGO.
Piotr Witoń >>> Przygoda w bibliotece - wersja na 10 postaci
Piotr Witoń >>> Przygoda w bibliotece - wersja na 10 postaci
Sztuka była już zagrana wielokrotnie. Wygraliśmy nawet pierwsze miejsce grając "Przygodę w bibliotece" na festiwalu teatralnym "O statuetkę Czarnej Księżniczki" w Szamotułach.
Piotr Witoń >>> Przygoda w bibliotece - wersja na 17 postaci
Piotr Witoń >>> Przygoda w bibliotece - wersja na 17 postaci
Sztuka była już zagrana wielokrotnie. Wygraliśmy nawet pierwsze miejsce grając "Przygodę w bibliotece" na festiwalu teatralnym "O statuetkę Czarnej Księżniczki" w Szamotułach.
Emilia Moniuszko-Kwiecińska >>> Przyjaciel
Emilia Moniuszko-Kwiecińska >>> Przyjaciel
20-05-2014 - Przedstawienie "Przyjaciel" podczas uroczystego pasowania na czytelnika w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku
28.05.2014 r. - Przedstawienie zrealizowane na podstawie scenariusza "Przyjaciel" wygrało I nagrodę na Przeglądzie Artystycznego Dorobku Dzieci i Młodzieży w Krynicy – Zdroju.
Wyniki
Gratulacje :)
Dzieci do występu przygotowywała Pani Kinga Serafin - nauczycielka języka polskiego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mochnaczce Wyżnej. Muzykę do spektaklu skomponowała Beata Małgorzata Moniuszko.
1. 06. 2014 r. - III nagroda na Przeglądzie Karuzela Marzeń w Michałowicach.
06.06.2014 - przedstawienie „Przyjaciel” zaprezentowane podczas Przeglądu Teatralnego Przedszkoli w Nowej Hucie pt.: "Teatr Mamy i Taty"
Agata Parada >>> Sara, Nirwana i Ja
Agata Parada >>> Sara, Nirwana i Ja
- 18 czerwca 2014 r. - Sara, Nirwana i ja - spektakl i warsztaty.
18 czerwca 2014 roku w auli GLZS w Wołczynie o godzinie 10.50 odbyło się przedstawienie na podstawie scenariusza Agaty Parady zatytułowane "Sara, Nirwana i Ja", przygotowane przez członków koła teatralnego działającego przy liceum w Wołczynie. Spektakl dotyczył powszechnego w społeczeństwie problemu narkomanii.
Gówna bohaterka Sara prowadzi beztroskie życie. Do czasu gdy poznaje Maksa, młodego narkomana, który wciąga ją w nałóg. Dziewczyna w ten sposób traci dom, rodzinę, przyjaciół, a także zdrowie. Historia Sary kończy się nieszczęśliwie, ponieważ bohaterka umiera w szpitalu po przedawkowaniu.
Po spektaklu rozpoczęły się warsztaty przygotowane przez Panią Bogumiłę Niedziałek-Jungowską oraz Panią Małgorzatę Wider dla klas trzecich gimnazjum i liceum. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że każdy z nas - niezależnie od wieku czy płci - może stanąć przed zagrożeniem ze strony narkotyków. Następnie klasy miały za zadanie uzupełnić metaplan związany z przedstawieniem oraz wykonać plakaty wskazując wartości, które chronią nas przed nałogami.
Podsumowując, spektakl i warsztaty otwarły nasze umysły na poruszany problem i uświadomiły, jak łatwo można ulec nałogom i zmarnować sobie życie.
Małgorzata Szyszka >>> Tragedia grecka
Małgorzata Szyszka >>> Tragedia grecka
"ŁATA 2012" - Łomiankowskie Atrakcje Teatrów Amatorskich - 27 kwietnia 2012
Teatrzyk 4/6, Gimnazjum nr 46 im. Szarych Szeregów w Warszawie zaprezentował "Tragedię grecką" na podstawie tekstu Małgorzaty Szyszki.
reżyseria i scenariusz: Beata Filipczak
muzyka: Danuta Jończyk - Grądzka
Zdjęcia z przedstawienia:
9 grudnia 2013 r. - Premierowy pokaz TRAGEDII GRECKIEJ autorstwa i w reżyserii Małgorzaty Szyszki
Gimnazjum 46 im. Szarych Szeregów, ul. Kasprzaka 1/3, sala teatralna.
występują: MAŁGORZATA HILT, DOROTA POROWSKA, PIOTR DUDA,
choreografia: DOROTA POROWSKA,
kostiumy i scenografia: MARZENA TUREK-GAŚ,
Produkcja: Stowarzyszenie < href="www.sgptm.com.pl">Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych,
Projekt zrealizowany ze środków Miasta st. WARSZAWY
Agata Parada >>> Wirtualna śmierć
Agata Parada >>> Wirtualna śmierć
- 23.04.2014 r. - w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Ostrowitem zgromadzona młodzież oraz zaproszeni goście mogli wysłuchać i przeżyć wielkopostne przedstawienie "Wirtualna śmierć". Scenariusz sztuki teatralnej Wirtualna śmierć został napisany dla młodzieży szkolnej ku przestrodze. Ponad 50 osób grających w spektaklu, przedstawiło trzy główne problemy, z którymi spotyka się dzisiejsza młodzież.
Pierwszy problem to przemoc psychiczna i fizyczna w szkole. Główna bohaterka jest ofiarą uczniowskiego mobbingu. Notorycznie wyśmiewana i szykanowana ze względu na swój niski status finansowy.
Drugi problem to zależność od komputera, która staje się ucieczką bohaterki od problemów.
Trzeci problem to brak zainteresowań rodziców sprawami swojej córki, co w rezultacie prowadzi do tragedii. Wszyscy uczestnicy przedstawienia na zakończenie mogli usłyszeć w wykonaniu młodzieży utwory z musicalu "Metro" Janusza Józefowicza - "Szyba" i "Wieża Babel".
Przygotowania do wielkopostnego przedstawienia trwały kilka tygodni. Młodzi aktorzy spotykali się kilka razy w tygodniu pod kierunkiem ks. Jarosława Banasiaka, wikariusza parafii p. w. Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrowitem, a pomocą swoją wspierali p. Jolanta Król oraz p. Diana Kosmowska.
Andrzej Dembończyk >>> Żubry
14-15. 05. 2013 r. - II Konfrontacje „Teatralne Lustra”, które odbyły się w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku. Grupa młodzieżowa otrzymała wyróżnienie I stopnia i nagrodę w wysokości 300 zł. Oto dwie informacje na ten temat mówiące o przygotowaniach do konkursu oraz jego wynikach.
20.12.2013 r. - "Żubry" na przedświątecznym wieczorze teatralnym w „Oranżerii” w Radzyniu Podlaskim. A tu kolejna relacja z tego wydarzenia.
marzec 2014 r. - Konfrontacje Teatralne w Sieradzu w ramach rejonowych eliminacji XXXIII Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych w Łodzi. Jedną z dwóch nominacji uzyskała sztuka przygotowana na podstawie scenariusza "Żubry".